Cellulit wodny – Czym jest, jak rozpoznać oraz jak się go pozbyć!

Przez większość osób cellulit kojarzony jest z nadwagą. Moje wyobrażenie o cellulicie było dokładnie takie samo – myślałam, że to problem wyłącznie kobiet z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Okazuje się jednak, że coraz częściej cellulit dotyka młode i szczupłe dziewczyny. To tzw. cellulit wodny – konsekwencja zaburzenia krążenia krwi i limfy. Cienka i wiotka tkanka łączna umożliwia przenikanie do komórek tkanki podskórnej wody oraz toksyn. Zalegając w komórkach, powodują one pęcznienie komórek i powstawanie skupisk grudek i nierówności. Dodatkowo, zgromadzona woda i toksyny kumulują się także w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych, co sprzyja transformacji cellulitu wodnego w cellulit tłuszczowy.

Jak rozpoznać cellulit wodny?

Jakie są charakterystyczne cechy wodnego cellulitu? Najważniejszą jego cechą jest występowanie u kobiet młodych, szczupłych i nie dotkniętych ciągłymi wahaniami wagi. Najczęstsza lokalizacja to uda, choć cellulit wodny zdarza się także na biodrach, pośladkach czy ramionach. Inną cecha wyróżniającą cellulit wodny jest współwystępowanie obrzęków i uczucia ciężkości nóg, zwłaszcza przed okresem. Jest on jednakowo widoczny bez względu na przyjętą pozycję ciała i może mu towarzyszyć lekka bolesność przy dotyku.

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Jak już wspomniałam na początku tekstu, cellulit wodny powstaje jako konsekwencja zaburzenia krążenia krwi i limfy. Sprzyja im:

  •  dieta obfitująca w sól i żywność przetworzoną (zawierającą barwniki, konserwanty czy sztuczne aromaty)
  •   problemy z układem krążenia
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, także związane z cyklem miesięcznym
  •   brak aktywności fizycznej
  •   nieprawidłowe codzienne nawyki – zakładanie nogi na nogę siedząc, noszenie
  • obcisłych ubrań lub wysokich obcasów
  •   papierosy, alkohol czy duże ilości kawy
  •   choroby nerek

Ćwiczenia na cellulit wodny

Strategia walki z cellulitem wodnym różni się nieco od zwalczania cellulitu tłuszczowego. Ruch jak najbardziej jest wskazany, jednak należy wybierać te aktywności, które nie obciążają układu krążenia. Nie zalecane jest bieganie, aerobik, tenis czy jazda konna. Idealne jest natomiast spacerowanie, marsze oraz gimnastyka wodna – pływanie czy aquabike. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i poświęcenie ćwiczeniom minimum 30 minut dziennie.

Dieta na cellulit wodny

Dieta sprzyjająca likwidacji cellulitu wodnego odgrywa kluczową rolę w walce z tą uciążliwą, nieestetyczną przypadłością. Najważniejsze zasady diety antycellulitowej to:

  •  picie minimum dwóch litrów wody dziennie, ale uwaga – niskosodowej; przyznaję, że kupując wodę mineralną zawsze sięgałam po pierwszą butelkę jaka wpadła mi w ręce, nigdy nie czytając składu minerałów; teraz wiem, że to błąd – woda wodzie nierówna
  •  unikanie soli pod każdą postacią, także tej ukrytej w żywności przetworzonej; żywność przetworzona jest ponadto źródłem sztucznych dodatków, które sprzyjają akumulacji toksyn w tkance podskórnej
  •  większe spożycie owoców i warzyw, zwłaszcza tych surowych, stanowiących bogate źródło potasu (pomidory, ogórki, ziemniaki, buraki, brokuły, marchew)
  •  unikanie potraw tłustych i smażonych
  •  dostarczenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują gospodarkę lipidową i uelastyczniają skórę
  •  włączenie ziół moczopędnych – pietruszki, pokrzywy, skrzypu czy bratka polnego
  •  stosowanie przypraw o działaniu rozgrzewającym, czyli pobudzającym krążenie krwi
  •  ograniczenie mocnej kawy i alkoholu
  •  włączenie suplementów dedykowanych kobietom z problemem cellulitu wodnego; tego typu preparaty usprawniają pozbycie się nadmiaru wody i toksyn z organizmu, skutecznie go detoksykując

Zabiegi na cellulit wodny

Jednym z najpopularniejszych zabiegów na cellulit wodny jest drenaż limfatyczny. Ten specyficzny masaż, wykonywany przy pomocy aparatury lub manualnie, ma na celu odblokowanie krążenia krwi i limfy. Masaż uciskowy wykonywany jest wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, z ominięciem węzłów chłonnych. Zalecana jest seria kilku zabiegów.

Jeżeli – tak jak mi – stawianie baniek kojarzy Ci się jedynie z uciążliwą formą leczenia zapalenia płuc w czasach dzieciństwa, będziesz mile zaskoczona. Masaż bańką chińską to jedne z najskuteczniejszych zabiegów zwalczających cellulit. Zassanie skóry i tkanki podskórnej na zasadzie podciśnienia powoduje poprawę mikrokrążenia, rozbicie tkanki tłuszczowej i przyspieszenie procesu lipolizy. Ponadto wygładza i ujędrnia skórę oraz usuwa toksyny z organizmu. Masaż wykonywany jest w profesjonalnym gabinecie, możliwe jest także wykorzystanie bańki chińskiej w domu. Należy jedynie pamiętać o poprzedzeniu masażu aplikacją olejku na skórę.

Kolejnym bardzo skutecznym zabiegiem jest endermologia. Zabieg wykonywane jest specjalną aparaturą, po ubraniu przez pacjenta elastycznego, dopasowanego kombinezonu. Specjalne głowice rolują skórę do wewnątrz i na zewnątrz, pobudzając głębokie warstwy skóry. Stymulowana jest tkanka łączna, co prowadzi do uwalniania krążenia żylnego i limfatycznego oraz usuwania tłuszczu. Seria kilku zabiegów wyraźnie wyszczupli i wygładzi ciało.

Domowe sposoby na cellulit wodny.

Podsumowanie

Jak widać, cellulit wodny to przeciwnik, z którym można wygrać. Co ważne, jego zminimalizowanie jest łatwiejsze niż w przypadku cellulitu tłuszczowego. Nie wymaga to bowiem chudnięcia, a jedynie usprawnienie krążenia. Racjonalna, lekkostrawna dieta, umiarkowany ruch i odpowiednia pielęgnacja – chociażby masaż olejkiem w domowym zaciszu – szybko przyniosą efekty w postaci gładkich pośladków i ud. Warto też spojrzeć na ten ranking tabletek na cellulit. Bowiem tabletki są równie skuteczne jak reszta wyżej przedstawionych sposobów. Pozdrawiam. 😉

Dodaj komentarz